Σε ερώτημα σχετικά με το περιεχόμενο των σχολικών βιβλίων, η πλειοψηφία (47%) το θεωρεί ικανοποιητικό ενώ αρκετοί είναι αυτοί που το χαρακτηρίζουν δυσνόητο (24%).

Τώρα σχετικά με το χρόνο που αφιερώνουν για διάβασμα των μαθημάτων του σχολείου, ένα 19% δηλώνει ότι αφιερώνει 1 ώρα την ημέρα, οι περισσότεροι (36%) διαθέτουν 2 ώρες, 18% διαβάζουν 3 ώρες ημερησίως και το υπόλοιπο 27% διαβάζει περισσότερο από 3 ώρες την ημέρα. Το 63% των μαθητών, δηλαδή η πλειοψηφία, παραπονιέται ότι οι μαθητικές τους υποχρεώσεις δεν τους αφήνουν αρκετό ελεύθερο χρόνο.
Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών (71%) πηγαίνει σε φροντιστήριο, διότι κατά κύριο λόγο, θεωρούν ότι εκεί διατυπώνουν ευκολότερα τις απορίες τους και εισπράττουν κατανοητές απαντήσεις. Παρόλα αυτά ένα 60% των μαθητών θα ήθελαν να γίνεται στο σχολείο τους ενισχυτική διδασκαλία.

Οι περισσότεροι μαθητές (58%) δηλώνουν αρκετά ευχαριστημένοι από τον τρόπο παράδοσης των μαθημάτων απ'τους εκπαιδευτικούς τους.

Παράλληλα ένα 58% πιστεύουν ότι χρειάζεται βελτίωση η συμπεριφορά αρκετών συμμαθητών τους.

Οι μαθητές ζητούν την δημιουργία χώρων για επιπλέον δραστηριότητες. Αξιοσημείωτο είναι ότι η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών δεν επιθυμεί να γίνεται η διδασκαλία των μαθημάτων με τη χρήση Η/Υ και παρουσιάσεων.

Τελειώνοντας δηλώνουν ευχαριστημένοι από τον τρόπο διοργάνωσης των εκδρομών, από τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου τους και τη Διεύθυνση του σχολείου.
Γκιονάι Αντιόνα
    Γκούμα Ευγενία
Κορακοβούνη Μαρία

Έρευνα «Το σχολείο μου: τι μου αρέσει και τι θέλω να αλλάξει»

Στην έρευνα που πραγματοποιήθηκε το μήνα Νοέμβριο, σε δείγμα 112 μαθητών που φοιτούν στο Γυμνάσιο Μελιγαλά, με θέμα «Το σχολείο μου: τι μου αρέσει και τι θέλω να αλλάξει», τα αποτελέσματα ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και αποτυπώνουν την άποψη των μαθητών για το σχολείο τους.
     Η Γυμναστική και τα Μαθηματικά  κατέχουν τις πρώτες θέσεις όσον αφορά το αγαπημένο μάθημα, ενώ ακολουθούν τα Φιλολογικά και η Τεχνολογία/Πληροφορική. Ως δυσκολότερα χαρακτηρίζονται τα Φιλολογικά μαθήματα με ποσοστό 51% και ακολουθούν η Φυσική/Χημεία με ποσοστό 25%. Στα ευκολότερα μαθήματα ανήκουν φυσικά, η Γυμναστική και οι Ξένες γλώσσες. Ιδιαίτερα ευχάριστη χαρακτηρίζεται η ώρα του διαλείμματος και της Γυμναστικής καθώς και οι εκδρομές, στιγμές που όπως φαίνεται τους δίνουν δύναμη για να «αντέξουν» τα διαγωνίσματα και τη βαθμολογία που αποτελούν τις δυσάρεστες στιγμές του σχολείου.

αρχική   επιστροφή